227k views
2 votes
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

a. What is the cost per pint?
b. How many pints do you get per dollar?
c. At this rate, how many pints can you afford for $20.00?
d. At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?

User Dongwook
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:a.4 dollars per pint

b.4th a pint/ 1 cup per dolllar

c. 5 pints

d.32 dollars

Explanation:

User Brynden
by
4.7k points