Answer:
1.43m/s²
Step-by-step explanation:
According to newtons second law.
F = mass * acceleration
If the doll has a mass of 0.2 kg, and the robot has a mass of 0.5 kg, the resulting mass will be 0.7kg
Force applied = 1N
acceleration = Force/mass
Substitute the values and get acceleration
acceleration = 1/0.7
acceleration = 1.43m/s²
Hence the magnitude of the acceleration of the robot is 1.43m/s²