195k views
3 votes
Watters Umbrella Corp. issued 15-year binds two years ago at a coupon rate of 6.2 percent. The bonds make semiannual payments. If these bonds currently sell for 98 percent of par value, what is the YTM?

1 Answer

6 votes

Answer:

YTM = 6.42%

Step-by-step explanation:

current market value = $1,000 x 98% = $980

n = (15 - 2) x 2 = 26

coupon = $1,000 x 6.2% x 1/2 = $31

face value = $1,000

YTM = [coupon + [(face value - market value)/n]} / [(face value + market value)/2]

YTM = [31 + [(1,000 - 980)/26]} / [(1,000 + 980)/2]

YTM = (31 + 0.77) / 990 = 31.77 / 990 = 0.03209 x 2 (annual yield) = 0.641818 = 6.42%

User Axisnix
by
7.7k points