168k views
1 vote
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. Use decimal notation if necessary.

a. What is the cost per pint? $



b. How many pints do you get per dollar?
pint(s)



c. At this rate, how many pints can you afford for $20.00?
pints



d. At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost? $

User Felisha
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

a=$4.00, B=1/4 a pint per dollar, c= 5

Explanation:

User Inferis
by
4.5k points