67.5k views
3 votes
Let's say you have 6 lbs of apples for $12.96. What is the unit price? (Meaning, what is the cost of 1 pound of apples?)​

1 Answer

3 votes

Answer:

$2.16 per pound

Explanation:

First, you would need to divide the price by the amount

$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound

That is the unit price

User Svilen
by
5.2k points