18.1k views
1 vote
2 ib for $1.74 what is the unit rate

User PersianMan
by
5.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

the unit rate is $.87

Explanation:

You divide $1.74 by two to get the pricing for each unit and you get $.87

Equation:

$1.74/2 = $.87

User Huangbiubiu
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.