155k views
2 votes
The ages of cars in the staff parking lot of a suburban college are uniformly distributed from 0 to 8 years. a) What is the mean age of cars in the lot

1 Answer

7 votes

Answer:


Mean = 4

Explanation:

Given

Range = 0 to 8 years

Distribution: Uniform Distribution

Required

Determine the mean

The mean of a uniform distribution is calculated as thus:


Mean = (a + b)/(2)

Where a and b are the range of the distribution

In this case:


b = 8; a = 0

So, we have:


Mean = (0 + 8)/(2)


Mean = (8)/(2)


Mean = 4

User Deepak Senapati
by
6.9k points