141k views
2 votes
A child walks 90 meters in 3 minutes . the speed in m/s​

User Rystraum
by
6.2k points

2 Answers

0 votes

Answer:ttttrsc

Explanation:eeeeee

User Anas Mehar
by
7.3k points
3 votes

Answer:

Speed = 0.5 m/s

Step-by-step explanation:

Time = 3min = 180 seconds

Distance = 90 meters


Speed =(Distance)/(Time) \\\\Speed= (90)/(180) \\\\Speed = (1)/(2) \\\\Speed =0.5\:m/s

User Gal Morad
by
7.4k points