205k views
5 votes
Sarah bought a bike that cost $260. She had acoupon that was worth $55 off the cost of anybike. Use the expression 260 + (‒55) to find howmuch Sarah paid for her bike

User Jjmontes
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$205

Explanation:

A coupon is an authentic paper that shows the amount of a given discount when purchasing a particular good.

The cost of the bike = $260.

The worth of the coupon = $55

Amount paid by Sarah for the bike = the cost of the bike - the worth of the coupon

= 260 + (-55)

= 260 - 55

= 205

Thus, Sarah paid $205 for her bike.

User Amsheer
by
7.4k points