57.7k views
2 votes
HELP please

(15 points)

If three pounds of coffee cost $22.56 , what is the cost of 1 pound ?

2 Answers

5 votes

Answer:

1 lb is $7.52

Explanation:

$22.56/3 = $7.52

User OroshiX
by
4.9k points
5 votes

Answer:

$7.52

Explanation:

$22.56 / 3 = $7.52

User Lolade
by
5.2k points