Answer: 1068
Explanation:
Formula of sample size :
, where p = prior population proportion , E = margin of error ,
= Critical z- value.
Let p = proportion of visitors who are repeat visitors.
Given : p=0.5
E= 3%= 0.03
critical z-value for 95% confidence = 1.96
Now,

[round to the next integer]
Hence, the required sample size = 1068