4.7k views
0 votes
At Costco, you can buy a ten-pound bag of Halloween candy for $23.99. Kroger is running a special on the same brand of candy: buy 5 bags of candy weighing 8 oz. each for $10.

A. What is the unit price per pound of the Costco candy?
B.What is the unit price per pound of the Kroger candy?
C.Which one is the better deal?

I NEED THE ANSWER TO A B AND C PLEASE ASAP!!!!!!!!

User Jtooker
by
4.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

A. 2.40

B. 4

C. Costco is the better deal

Explanation:

23.99/10= 2.399 (rounded to 2.40)

10/2.5 lbs (16 oz = 1 lb) = 4

User Azad Prajapat
by
4.6k points