102k views
1 vote
If 18*10`23 molecules of H2 react with nitrogen, how many moles of NH3 are produced

1 Answer

0 votes

Answer:

0.2moles

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Number of molecules of H₂ = 1.8 x 10²³molecules

Unknown:

Number of moles of NH₃ = ?

Solution:

The reaction equation is given as:

N₂ + 3H₂ → 2NH₃

Let us solve from the known to the unknown specie;

Since the number of molecules is 1.8 x 10²³molecules of H₂;

6.02 x 10²³molecules will give 1 mole of a substance

1.8 x 10²³molecules will produce
(1.8 x 10^(23) )/(6.02 x 10^(23) ) mole of H₂

= 0.3moles of H₂

From the balanced chemical equation;

3 moles of H₂ produced 2 moles of NH₃

0.3 moles of H₂ will yield
(0.3 x 2)/(3) = 0.2moles

User Challinan
by
6.8k points