20.7k views
0 votes
If a store sells 60 square feet of hardwood flooring for $345, what is the unit price?

A. $34.50


B. $57.50


C. $62.00


D. $5.75

User Made
by
5.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

its D

Explanation:

User AbdurrahmanY
by
5.8k points
3 votes
D 5.75 is the right answer just do 345 divided by 60
User Calvert
by
5.7k points