Answer:
37.25m/s
Step-by-step explanation:
Acceleration is the change in velocity of an object with respect to time.
Acceleration = velocity/time
Given
Velocity = 250mi/hr
Convert to m/s
1mile = 1609.344m
1hr = 3600s
250mi/hr = 250mi * 1609.344/1 * 3600
250mi/hr = 402366/3600
250mi/hr = 111.76m/s
Time = 3 seconds
Get the acceleration:
Acceleration = 111.76/3
Acceleration = 37.25m/s
Hence the acceleration is 37.25m/s