Answer:
Elena bought 25 ounces of pineapple juice
Explanation:
We know that however many ounces of pineapple juice Elena bought must equal to the
$2.50she spent.
We also know that it costs
$0.10 per ounce
Let's let x be the number of ounces of pineapple juice that Elena bought:
0.10x=2.50
We get: x=25