83.7k views
5 votes
A softball has a mass of 0.15 kilograms. It hits a catchers glove with a force of 15 N and stops. If the direction of the ball is positive, what is the acceleration of the ball when it hits the glove?

2.25 m/s squared
-2.25 m/s squared
-100 m/s squared
100 m/s squared

User Boeledi
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

-100 m/s²

Step-by-step explanation:

Given data:

Mass of ball = 0.15 Kg

Force = 15 N

Acceleration of ball = ?

Solution:

Formula:

F = m × a

a = F/m

a = 15 N/0.15 kg

N = kg m/s²

a = 15 kg m/s²/ 0.15 Kg

a = -100 m/s²

Acceleration is negative because ball is slowing down.

User Sachin Parse
by
6.5k points