163k views
3 votes
One rule of thumb for estimating crowds is that each person occupies 3 square feet. Use this value to determine the number of people that would fit in a room that is 354in by 714 in.

User DTs
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

84252 persons

Explanation:

Given that the dimension of the room is

354in by 714in

let us find the area of the room

A=354x714

A=252,756in^2

The rule say 1 person occupies 3 in^2

hence x person will occupy 252,756in^2

cross multiply we have

3x=252,756

x=252,756/3

x=84252 persons will occupy the room

User Spyral
by
6.8k points