49.9k views
0 votes
What is the final velocity (in m/s) of a hoop that rolls without slipping down a 3.50-m-high hill, starting from rest

1 Answer

4 votes

Answer:

8.29m/s

Step-by-step explanation:

Given

Height of hill H = 3.50m

Initial velocity u = 0m/s

Required

Final velocity v

Using the equation of motion

v² = u²+2gH

v² = 0²+2(9.81)(3.5)

v² = 0+7(9.81)

v² = 68.67

v = √68.67

v = 8.29m/s

Hence the final velocity of the hoop is 8.29m/s

User Meeti Sharma
by
6.9k points