44.3k views
5 votes
Nic is 18 and a freshman in college. In high school, he was very active in organized athletics, but now in college, he wants to begin exercising on his own. He believes he should maintain a heart rate 80 percent of his maximum heart rate for 30 minutes daily. What is his target heart rate?

User Fenomas
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

162 beats per minute.

Step-by-step explanation:

Normal target heart rate is between 64% to 76% of maximum heart rate for a moderate-intensity physical activity while it is between 77% to 93% of maximum heart rate for a vigorous-intensity physical activity. The maximum heart rate in beats per minute is given by:

maximum heart rate = 220 - age

Given Nic is 18 years, his maximum heart rate is:

Maximum heart rate = 220 - 18 = 202 beats per minute.

Nic target heart rate is 80 percent of his maximum heart rate, hence:

Target heart rate = 80% * 202 = 162 beats per minute.

User Maggie Pint
by
7.0k points