83.6k views
1 vote
PLEASE PROVIDE AN EXPLANATION!!
THANK YOU.

PLEASE PROVIDE AN EXPLANATION!! THANK YOU.-example-1

1 Answer

5 votes

Answer:

(a) 3.43 m/s

(b) 3.43 m/s

(c) 95.8 kPa

Step-by-step explanation:

Use Bernoulli equation:

P₁ + ½ ρ v₁² + ρgh₁ = P₂ + ½ ρ v₂² + ρgh₂

where P is pressure (either absolute or gauge), ρ is density, v is velocity, g is acceleration due to gravity, and h is elevation.

(a) Let's choose point 1 at the surface of the fluid in the container, and point 2 at point Z at the exit of the tube. I'll say 0 elevation is at point Z, and I'll use gauge pressure.

P₁ + ½ ρ v₁² + ρgh₁ = P₂ + ½ ρ v₂² + ρgh₂

0 Pa + ½ ρ (0 m/s)² + ρ (9.8 m/s²) (0.60 m) = 0 Pa + ½ ρ v² + 0

ρ (9.8 m/s²) (0.60 m) = ½ ρ v²

5.88 m²/s² = ½ v²

v = 3.43 m/s

(b) The tube's cross section is constant, so the fluid's speed is the same at all points in the tube. v = 3.43 m/s.

(c) Use Bernoulli equation again, choosing point 2 to be at Y. I'll say 0 elevation is at the surface of the fluid, and again use gauge pressure.

P₁ + ½ ρ v₁² + ρgh₁ = P₂ + ½ ρ v₂² + ρgh₂

0 + 0 + 0 = P + ½ (700 kg/m³) (3.43 m/s)² + (700 kg/m³) (9.8 m/s²) (0.20 m)

0 = P + 4116 Pa + 1372 Pa

P = -5488 Pa

The gauge pressure is -5488 Pa, so the absolute pressure is 101,300 Pa + -5488 Pa = 95812 Pa, or approximately 95.8 kPa.

User Ilim
by
7.5k points