14.4k views
1 vote
A store sells 6 cans of soup for $2.40. How much would it cost to buy 13 cans of soup?

1 Answer

5 votes
13 cans of soup cost $5.20


2.40•2 is 4.80
And then to find the price of one can u divide 2.40 by 6 and get 0.40
Add 4.80 and 0.40 together and u get 5.20
User Warren Nocos
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories