14.3k views
1 vote
A store sells 6 cans of soup for $2.40. How much would it cost to buy 13 cans of soup?

1 Answer

5 votes
13 cans of soup cost $5.20


2.40•2 is 4.80
And then to find the price of one can u divide 2.40 by 6 and get 0.40
Add 4.80 and 0.40 together and u get 5.20
User Warren Nocos
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.