menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A falcon flew 70 miles in 3 hours. What was the speed of the falcon? speed = distance over time ; 1 mile = 1609 meters.
asked
May 9, 2021
177k
views
2
votes
A falcon flew 70 miles in 3 hours. What was the speed of the falcon?
speed = distance over time ; 1 mile = 1609 meters.
Mathematics
college
Dtrunk
asked
by
Dtrunk
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Speed=distance over time
Distance= 70 miles
Time = 3 hours
70/3= 23.3333
Speed is approx 23.3miles per hour
JohnJ
answered
May 9, 2021
by
JohnJ
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
10.4 meters per second i think?
Explanation:
Vangelis Tasoulas
answered
May 15, 2021
by
Vangelis Tasoulas
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org