130k views
3 votes
SAT scores: A college admissions officer takes a simple random sample of 100 entering freshmen and computes their mean mathematics SAT score to be 433 . Assume the population standard deviation is 115 .

(a) Construct a 99 % confidence interval for the mean mathematics SAT score for the entering freshman class. Round the answer to the nearest whole number.

1 Answer

6 votes

Answer:

The 99% confidence interval is
403.33 < &nbsp;\mu < 462.67

Explanation:

From the question we are told that

The sample size is n = 100

The sample mean is
\= x = 433

The standard deviation is
\sigma = 115

From the question we are told the confidence level is 99% , hence the level of significance is


\alpha = (100 - 99 ) \%

=>
\alpha = 0.01

Generally from the normal distribution table the critical value of
(\alpha )/(2) is


Z_{(\alpha )/(2) } = &nbsp;2.58

Generally the margin of error is mathematically represented as


E = Z_{(\alpha )/(2) } * &nbsp;(\sigma )/(√(n) )

=>
E = 2.58 * &nbsp;(115 )/(√(100) )

=>
E = 29.67

Generally 99% confidence interval is mathematically represented as


\= x -E < &nbsp;\mu < &nbsp;\=x &nbsp;+E

=>
433 -29.67 < &nbsp;\mu < 433 + 29.67

=>
403.33 < &nbsp;\mu < 462.67

User Agost Biro
by
6.6k points