13.4k views
1 vote
THREE oranges cost $1.35. What is the unit price for oranges? THE CHOICES ARE: $0.45,$2.25,4.05,6.75 CHOOSE ONE CAREFULLY WITH PROOF AND EXPLANATION.

2 Answers

6 votes

Answer:

0.45

Explanation:

To find the unit price, you take the total price ($1.35) and divide it by the amount of oranges (3).

1.35 divided by 3 is 0.45.

User Nithin R
by
4.9k points
2 votes
If three oranges cost $1.35, divide that by 3 and you'll get $0.45.
So $0.45 is your answer.
User Trevor Nederlof
by
4.5k points