94.8k views
3 votes
How much money will it cost to buy the paint? Show all work

How much money will it cost to buy the paint? Show all work-example-1
User Radomeit
by
4.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Explanation:

Circle:

diameter = 30 ft

r = 30/2 = 15 ft

Area = πr²

= 3.14 * 15*15

= 706.50 square feet

Triangle:

base (b) = 30 ft

height (h) = 20 ft

Area =
(1)/(2)bh


=(1)/(2)*30*20\\\\=30*10

= 300 square feet

Area of four triangles = 4 * 300

= 1200 square feet

Area to be painted blue = area of circle + area of 4 triangles

= 706.50 + 1200

= 1906.50 square feet

Area painted by one bucket blue paint = 350 sq. feet

Number of paint buckets needed = 1906.50 ÷ 350

= 5.44

= 6

6 buckets of blue paint is needed.

Cost of 6 buckets of blue paint = 85.50 * 6

= $ 513

Each part of the design needs two coats.

So Cost for two coats = 2 * 513

= $ 1026

Square:

Side = 40 ft

Area of square = side *side

= 40*40

= 1600 sq. ft

Area of square to be painted yellow = area of square - area of circle

= 1600 - 706.50

= 893.50 sq.ft

Area painted with one bucket of yellow paint = 250 sq. ft

Number of yellow paint buckets needed = 893.50 ÷ 250

= 3.574

= 4

4 buckets of yellow bucket is needed

Cost of 4 buckets of yellow bucket = 64.50 * 4

= $ 258

Each part of the design needs two coats.

So Cost for two coats = 2 * 258

= $ 516

User Moho
by
5.4k points