59.8k views
2 votes
Platform diving in the Olympic Games took place at a height of 10 meters. a. What is the velocity of a diver entering the water from the platform if he steps off the platform? b.How much time does it take the diver to reach the water from the platform?

User Sotsir
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

a)14.0m

b) 1.43s

Step-by-step explanation:

Using the equation of motion to find the velocity

S = ut+1/2gt²

10= 0+1/2(9.81)t²

10 = 4.905t²

t² = 10/4.905

t² = 2.0387

t = √2.0387

t = 1.43secs

Next is to calculate the velocity using the formula:

v = u+gt

v = 0+(9.81)(1.43)

v = 14.0m/s

User Cuzzea
by
7.4k points