203k views
5 votes
Calculate the linear acceleration (in m/s2) of a car, the 0.340 m radius tires of which have an angular acceleration of 15.0 rad/s2. Assume no slippage.

1 Answer

7 votes

Answer:

Linear acceleration =
5.1\ m/s^2

Step-by-step explanation:

Given that,

Radius, r = 0.340 m

Angular acceleration of the tire,
\alpha =15\ rad/s^2

We need to find the linear acceleration of the car.

We know that the relation between the linear and angular acceleration is given by :


a=\alpha r

a is linear acceleration.

Now putting all the values, we get :


a=15* 0.34\\\\a=5.1\ m/s^2

So, the linear acceleration of the car is
5.1\ m/s^2.

User Gravity
by
7.5k points