159k views
3 votes
Express each rate as a unit rate.$8 for 2 pounds of rice

User Jadasdas
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$4 for 1 pound of rice

Explanation:

8 ÷ 2 = 4

2 ÷ 2 = 1

Hope this helps!

User Ahoff
by
7.6k points

No related questions found