Given:
Base salary = $1700
Additional salary = $60 for each copy of English Pleasure she sells.
Total wage = P
Number of copies of English is Fun she sells = N
To find:
The equation relating P to N.
Explanation:
Let P represent her total wage (in dollars), and N represent the number of copies of English is Fun she sells.
Additional salary = $60N
Base salary = $1700
Total wage = Base salary + Additional salary

Therefore, the required equation is
.
Substitute N=26 to find the gross wage if she sells 26 copies of English is Fun.



Therefore, the gross wage if she sells 26 copies of English is Fun is $3260.