18.1k views
3 votes
A balloon containing methane gas has a volume of 1.03 L at 99.0 °C . What volume will the balloon occupy at 198 °C ?

1 Answer

3 votes

Answer:

The balloon will occupy a volume of 1.32L.

Step-by-step explanation:

Given the following data;

Original Volume, V1 = 1.03L

Original Temperature, T1 = 99°C

New Temperature, T2 = 198°C

To find new volume V2, we would use Charles' law.

Charles states that when the pressure of an ideal gas is kept constant, the volume of the gas is directly proportional to the absolute temperature of the gas.

Mathematically, Charles is given by;


VT = K


(V1)/(T1) = (V2)/(T2)

Converting T1, from Celsius to Kelvin = 273 + 99 = 372K

Converting, T2, from Celsius to Kelvin = 273 + 198 = 471K


(V1)/(T1) = (V2)/(T2)

Making V2 as the subject formula, we have;


V_(2)= (V1)/(T1) * T_(2)


V_(2)= (1.03)/(372) * 471


V_(2)= 0.0028 * 471

V2 = 1.32L

Therefore, the balloon will occupy a volume of 1.32L at 198°C

User Pedrozath
by
6.9k points