168k views
2 votes
Me dumb lol Tammy buy 2 pencil for $2.40. The unit rate for the situation is ____ and the equation will be ____

1 Answer

0 votes

The unit rate is $1.20 per pencil.

Let x equal the unit rate... 2.40/2=x.

User Ken De Guzman
by
5.3k points