8.1k views
3 votes
A shopper bought the following items at the farmer's market: 6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear?​

2 Answers

4 votes

Answer:

30 cents

Explanation:

Let x be the cost of an ear of corn

6x=1.80

x=0.30

3 votes

Answer:

.30 cents.

Explanation:

1.80/6 = .3. You divide the total cost by the object to get the cost per object. Hope this helps!

User Ubeogesh
by
5.2k points