menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Max buys bags of chips for $0.50 each and marks them up 100% and resells them at lunch. What is the price of each bag he sells?
asked
May 5, 2021
148k
views
0
votes
Max buys bags of chips for $0.50 each and marks them up 100% and resells them at lunch. What is the price of each bag he sells?
Mathematics
high-school
Florian Bienefelt
asked
by
Florian Bienefelt
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
Each bag is sold at $1
Gennie
answered
May 10, 2021
by
Gennie
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 13, 2021
34.2k
views
Med Max buys surgical supplies from a variety of manufacturers and then resells and delivers these supplies to dozens of hospitals. In the face of declining profits, Med Max decided to implement an activity-based
Judepereira
asked
Jan 13, 2021
by
Judepereira
7.4k
points
Business
college
1
answer
5
votes
34.2k
views
asked
Feb 5, 2022
34.5k
views
Med Max buys surgical supplies from a variety of manufacturers and then resells and delivers these supplies to dozens of hospitals. In the face of declining profits, Med Max decided to implement an activity-based
Endertunc
asked
Feb 5, 2022
by
Endertunc
8.0k
points
Business
college
1
answer
4
votes
34.5k
views
asked
Nov 20, 2018
232k
views
Can anyone help me with this Question Kelsey purchase items from a wholesale website and resells them on her own website. She typically marks up her merchandise 40%. If she purchase an item for 15$, what
Mariocatch
asked
Nov 20, 2018
by
Mariocatch
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
232k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org