Answer:
Time, t = 6.34 hours.
Step-by-step explanation:
Velocity can be defined as the rate of change in displacement (distance) with time. Velocity is a vector quantity and as such it has both magnitude and direction.
Mathematically, velocity is given by the equation;

Therefore, making time the subject of formula;

Given the following data;
Displacement = 5200km
Average velocity = 820km/hr
Substituting into the equation, we have;

Time = 6.34 hours.
Hence, it would take 6.34 hours for the airplane to reach its destination.