79.3k views
5 votes
A 70 kg tightrope walker is the exact middle of a span of her rope. At that point each rope makes an angle of 3 degrees below horizontal with its supporting column. What is the TENSION in the ropes.

User Azrahel
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The tension is
T= 6553.811\ N

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The mass of the tightrope walker is m = 70 kg

The angle of the rope with the horizontal is
\theta =  3^ o

Generally the net force on the vertical axis at equilibrium is mathematically represented as


2 T si n (\theta ) - mg    =  0

=>
2 T sin (3 ) - 70 *  9.8    =  0

=>
0.1046719T - 686    =  0

=>
0.1046719T     =  686

=>
T= 6553.811\ N

User Iamnaran
by
7.1k points