Answer:
v = 10.65 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of a jogger, m = 73 kg
The kinetic energy of the continent is, E = 4140 J (say)
ATQ,
A jogger will have same kinetic energy as that of the continent. So, the kinetic energy of the jogger is 4140 J.
The formula for kinetic energy is given by :

v is the speed of the jogger

So, the speed of the jogger is 10.65 m/s.