31.7k views
1 vote
Carrie paid $26.01 for 3.4 pounds of steak. What is the price per pound of steak?

User Ffmaer
by
5.4k points

2 Answers

6 votes
7.65

divide 26.01 and 3.4
User Cdarwin
by
5.8k points
6 votes

Answer:

7.65

Explanation:

26.01/3.4=7.65

User Evey
by
5.6k points