48.5k views
1 vote
5kg of food is £45 jim buys 3kg how much does it cost

User Fiat
by
6.6k points

1 Answer

3 votes
Answer
€27
Why
45/5=9
Meaning that for 1kg if food it’s €9
So
9*3=27
User Mark Graph
by
5.9k points