60.9k views
5 votes
You buy 5 pounds of potatoes for $35. How much does one pound cost?

2 Answers

0 votes

Answer:

2.5

Explanation:

User TheMukhiddin
by
5.5k points
3 votes

Answer: $7

Step-by-step explanation: 35 divided by 5= 7 so $7

User Sigma Bear
by
5.9k points