Answer:
Step-by-step explanation:
CH₄ + 2O₂ = CO₂ + 2H₂O
1 mole + 2 moles = 1 moles + 2 moles
10.1 gm of methane = 10.1 / 16 = .63 moles of methane
58 g of oxygen = 58 / 32 = 1.8125 moles of oxygen
1 moles of methane reacts with 2 moles of oxygen to make 1 mole of CO₂
.63 moles of methane reacts with 1.26 moles of oxygen to make .63 mole of
CO₂
so CO₂ formed = .63 moles
.63 x 44 = 27.7 grams of CO₂