137k views
0 votes
Katie bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas cost $6.95, how much did each tube of paint cost

User Lucataglia
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer: $18

Step-by-step explanation:We just need to subtract $24.95 - $6.95 and we get the answer!

User Sambo
by
6.5k points