183k views
3 votes
A winter jacket cost $200. It is on sale for 30% off when you have a coupon to save another 20%. How much do you have to pay for the jacket before taxes

User Farmer Joe
by
6.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$100

Explanation:

20%+30% = 50% off

50/100 = 1/2

200*1/2 = $100

User Sila
by
6.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.