84.1k views
3 votes
$9 for 6 can vegetable soup (find the unit rate)


User Lual
by
5.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.66666667 so about $0.67

Explanation:

to find how much 1 can of soup is you can divide 6 by 9

6/9= 0.66666667

User Gandil
by
6.0k points
2 votes

Answer:

$1.50 per can vegetable soup

Explanation:

9 divided by 6

User Artiom Chilaru
by
5.6k points