Answer:
The correct answer is 8cm.
Explanation:
Vol. Of cone= 1/3pi r²h
= 1/3×3.14× 8²×15
= 8×8×5×3.14
64× 5×3.14
= 320×314/100
=16×314=5024 cm³
Hope this helps:) Goodluck!
7.9m questions
10.6m answers