123k views
4 votes
It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound? Answer Questions were confusing so i changed it to a decimal!

It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound? A.$2.50 per pound B.$0.40 per pound C.$3.00 per pound D.$2.00 per pound

User SteveDonie
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

A

Explanation:

User Tyler Brock
by
7.3k points