40.4k views
0 votes
At 6: 00 am, a motorbike set off from town A to town B at a speed of 40km/h. At the same time, a car set off from town B to town A at a speed of 60km/h. What time did they meet

User GBegen
by
6.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

One would need to know how far apart the towns are:

T = SA / 40 time it takes for first cyclist to travel S1

T = SB / 60 time it takes for cyclist B to travel distance S2

SA + SB = S the distance between the towns

SB = 60 / 40 SA = 1.5 SA

SA + 1.5 SA = S

S = 2.5 SA where cyclist travels distance SA

The time will depend on the separation of the towns.

User Debi
by
6.8k points