Answer:
1) The frequency of the light is approximately 4.283 × 10¹⁴ Hz
2) The color of the light is red
Explanation:
1) The given parameter;
The wavelength of the line contained in the Neon spectrum, λ = 700 nm = 0.0000007 m = 7.0 × 10⁻⁷ m
The speed of light, v = 299,792,000 m/s
v = f × λ
The frequency, f of the light = v/λ = 299,792,000/(7.0 × 10⁻⁷) ≈ 4.283 × 10¹⁴ Hz
The frequency of the light ≈ 4.283 × 10¹⁴ Hz
2) Given that light with wavelength between 620 - 750 nm constitute red light, we have that the given light with a wavelength of 700 nm is a red light source.