Answer:
The answer is below
Explanation:
The height of tank = 12 m = 1200 cm, the diameter of the tank = 8 meters, hence the radius of the tank = 8/2 = 4 m = 400 cm
Let h represent the water level = 8 m = 800 cm. The radius (r) of the water level at a height of 8 m is:
r/h = radius of tank/ height of tank
r/h = 400/1200
r = h/3

