87.8k views
2 votes
We went to the market to buy some fruit. We decided to buy some apples, strawberries, and oranges. If we buy 2 apples, 3 boxes of strawberry, and 4 oranges, the fruit would cost $15.30. If we buy 1 box of strawberry, 4 apples, and 2 oranges, the fruit would cost $10.90. If we buy 1 orange, 5 apples and 2 boxes of strawberry, the fruit would cost $13.70.

1 Answer

2 votes

Answer:

The answer is below

Explanation:

Let x represent the cost of apples, y represent the cost of strawberries and z represent the cost of oranges.

The money used to buy 2 apples, 3 boxes of strawberry, and 4 oranges is represented as:

2x + 3y + 4z = 15.3 (1)

The money used to buy 4 apples, 1 boxes of strawberry, and 2 oranges is represented as:

4x + y + 2z = 10.9 (2)

The money used to buy 5 apples, 2 boxes of strawberry, and 1 oranges is represented as:

5x + 2y + z = 13.7 (3)

Solving equation 1, 2 and 3 simultaneously gives:

x = $1.5, y = $2.5 and y = $1.2

The cost of orange is $1.5, cost of strawberry = $2.5 and cost of orange = $1.2

User Montaldo
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.